zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Relacja ze społecznej akcji sprzątania rezerwatu „Ochojec”

W dniu 21 września 2018 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 26 osób, wśród których największą grupę stanowili pracownicy firmy Groupon Shared Services w Katowicach (21 wolontariuszy). Zebraliśmy 35 worków śmieci o objętości około 2100 litrów, a także oponę samochodową, kable elektryczne i … metalową drabinę.

Ochojec sprzatanie 01 2018 09 21 KSkowronska Ochmann

Czy to już wszystkie śmieci, które zalegały w rezerwacie? Czy to mało, czy dużo? Odpowiedź jest tylko jedna – tych śmieci tam być nie powinno! Jeśli podsumujemy tylko objętość śmieci wyniesionych z tego chronionego prawem obszaru, do którego wstęp jest zabroniony, w latach 2017-2018 to uzyskujemy liczby ogromne i przerażające: 108 worków o objętości około 9500 litrów!

Ale przyroda rezerwatu „Ochojec” przywitała nas promieniami słońca i jesienną paletą barw. Pracownicy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska oraz Nadleśnictwa Katowice przybliżyli uczestnikom akcji walory przyrody, a także zagrożenia dla rezerwatu – i te przeszłe, i te aktualne. A liczydło górskie – przedmiot ochrony – o tej porze roku obserwowaliśmy w postaci zaschniętych już pędów.

Sprzątanie w rezerwacie odbyło się za zezwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz w obecności leśniczego i podleśniczego Leśnictwa Ochojec Nadleśnictwa Katowice. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice zapewnił nam rękawice gumowe i worki plastikowe, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podstawiło kontener na śmieci.

Składam podziękowania wszystkim uczestnikom akcji sprzątania i instytucjom ją wspomagającym. Dziękuję w szczególności wolontariuszom z firmy Groupon Shared Services w Katowicach, wśród których były osoby z różnych stron świata – od Kazachstanu po Meksyk, wyrażając jednocześnie wstyd za te worki śmieci wyniesione z rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach, które ukazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia na polu obywatelskiej odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.        

Dyrektor
Jerzy B. Parusel

 

Więcej zdjęć zamieszczono w galerii oraz na stronie: http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/349-relacja-ze-spolecznej-akcji-sprzatania-rezerwatu-ochojec

Ochojec sprzatanie 11 2018 09 21 JerzyParusel

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy