zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Botaniczny symbol Niepodległej ze Śląska

Róże bukietowe w Ornontowicach mają już 80 lat. Wśród nich są również białe odmiany "Dagmar Späth" – zmutowane odmiany czerwone "Joseph Guy". Opiekunom ornontowickich róż – Państwu Helenie i Ronaldowi Winklerom – udał się w 2003 roku utrwalić na zdjęciu chimerę różaną – białą różę odmiany "Dagmar Späth" z domieszką czerwonych płatków.

www Chimera 1

Szanowni Państwo!

W dniu 28 października otrzymałem list od Pana Ronalda Winklera z Ornontowic z bardzo interesującą propozycją uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W swoim liście proponuje on wykorzystanie w tym celu swoistego botanicznego symbolu – chimery różanej o narodowych, biało-czerwonych barwach. Nie tylko niezwykłe są kolory płatków róż, hodowanych już od 1937 roku1 w Ornontowicach, ale także zjawisko zaburzenia genetycznego wzrostu tych róż, które jest niezwykle rzadko obserwowane. Panu Winklerowi udało się zaobserwować chimerę różaną tylko raz w okresie 50 lat, w lipcu 2003 roku.

A teraz trochę szczegółów o wymienionej róży, nadesłanych przez nadawcę listu. W kolekcji róż Państwa Winklerów rośnie róża biała odmiany „Dagmar Späth”, która jest mutantem po róży czerwonej odmiany „Joseph Guy” i ma w sobie geny tej odmiany (wg informacji genetyków Uniwersytetu w Hanowerze), które rzadko się ujawniają (wg informacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). W wyniku działania czynników mutagennych można wtedy zaobserwować wśród białych kwiatów również kwiaty z domieszką 1-3 płatków czerwonych, a także kwiaty białe i czerwone na jednej gałązce.

O kolekcji ornontowickich róż Państwo Winklerowie pisali już w numerze 44/2006 i 91/2018 "Przyrody Górnego Śląskiego", można także przeczytać o niej w "Nowinach" z dnia 27.10.2017 r. (http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html).

Świętujmy więc Niepodległą z biało-czerwonymi kwiatami róż z Ornontowic na Górnym Śląsku.

1 Zbiegiem okoliczności jest fakt, iż pierwsze Święto Niepodległości w Polsce było obchodzone w dniu 11 listopada 1937 roku na mocy ustawy sejmowej z dnia 23 kwietnia 1937 roku, podpisanej przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Jerzy B. Parusel
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

www Chimera 2

Pin It
Załączniki:
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf[artykuł \"Długowieczne róże w Ornontowicach\"]112 kB
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf[artykuł \"Róże bukietowe w Ornontowicach mają już 80 lat\"\"]249 kB

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy